Janek a osobní profil s nominací na Osobnost Moravy 2018

Narozen: 13. 6. 1977, Znojmo, Jihomoravský kraj, Česká republika
Bydliště: Petrov u Strážnice

Su rodák ze Znojma, s krví slováckou, z města Strážnice. Pohybová všestrannost postavená na principech a ve filosofii tělovýchovných jednot Orel a Sokol mi byla dána do vínku již při narození. Miluju pohyb všeho druhu a žádný sport mi není cizí. Hrál jsem 1. dorosteneckou fotbalovou ligu za Znojmo, zbožňuju atletiku - 2. středoškolský vicemistr ČR v běhu na 100 m a skoku dalekém, i přes svůj menší vzrůst vyhledávám možnosti zahrát si volejbal, není mi cizí ani tenis, plavání, vodní lyžování, mám v oblibě sportovní gymnastiku a zimní sporty (instruktor lyžování). Kromě toho mám dlouholetou masérskou praxi - od roku 2000, zkušenosti jsem získával i v zahraničí ( 2 roky v Řecku). Odbornost, vzdělávání a všeobecné znalosti v oblasti tělovědy, tělovýchovy a sportovního managementu, jsem také získal při studiu Univerzity Palackého, Fakulty tělesné kultury v Olomouci. Ale největší relax a uvědomění si sebe sama, mi dává vinařská tradice mé rodiny a hlavně slováckého folkloru a moravských tradic. Hraju na housle, tancuju i zpívám a zahraju i na kytaru. Otevřenost, upřímnost, pokora, hrdost a úcta k lidem, rodině, předkům, tradici a naší zemi, mě budou provázet celým životem!


profil pro nominaci na Osobnost Moravy 2018 (text organizátoři)

Na cenu OSOBNOST MORAVY nominovaný, pan JANEK VAJČNER je moravským patriotem, špičkovým sportovcem, propagátorem, instruktorem a trenérem severské chůze - nordic walkingu a jízdy na koloběžce v rekondici, pro kondici, rekreaci a zážitek. Janek je průkopníkem nordic walkingu a nejznámějším nordic walkerem v České republice. Mimo své mnohaleté metodické a instruktorské činnosti mezi širokou veřejností zaznamenal i mnoho úspěchů v domácích i mezinárodních soutěžích a posunul tento sport i na vrcholovou úroveň. Pan Janek Vajčner je například několikanásobný medailista z mistrovství Evropy konaných v letech 2016 a 2017, trojnásobný mistr Evropy a zároveň držitel světového rekordu v nordic walkingu - za 12 hodin ušel severskou chůzí přes 97 kilometrů, a zapsal se tak se na stránky České knihy rekordů a historických světových tabulek. V poslední době se také věnuje propagaci a výuce jízdy na moravských koloběžkách KOSTKA.
Janek Vajčner se narodil ve Znojmě a hrdě se hlásí i k rodišti svých předků, městu Strážnici. Byl vychováván k silné tradici vinařství, lidové kultuře a folkloru - sám hraje na husle, tancuje a zpívá. K pohybové všestrannosti byl veden od dětství, a to na principech a ve filosofii tělovýchovných jednot Sokol a Orel (staříček, pradědeček Tomáš Gajda byl jeden ze zakladatelů Orla ve Strážnici a první poválečný starosta). No a pro změnu stařenka, prababička, Alžběta Gajdová, byla malérečkou - malovala lidové ornamenty. Janek svůj vztah k Moravě předává nejen svým synům, ale svými aktivitami hrdě šíří Moravanství i za hranicemi Moravy a ve světě.